ژنرال بازنشسته آمریکایی: سیاست ترامپ در سوریه مصداق دزدی است

به گزارش مجله جام جهان، یک ژنرال بازنشسته آمریکایی با انتقاد از تصمیم دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ برای ارسال نیروی نظامی به میادین نفتی سوریه آن را مصداق دزدی توصیف نموده است.

ژنرال بازنشسته آمریکایی: سیاست ترامپ در سوریه مصداق دزدی است

به گزارش گروه بین الملل مجله جام جهان، یک ژنرال بازنشسته آمریکایی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای استقرار نظامیان این کشور در سوریه با هدف ادعایی محافظت از میادین نفتی این کشور را مصداق سارقی توصیف نموده است.

باری مک کافری، ژنرال بازنشسته آمریکایی به سخنان دونالد ترامپ که گفته بود میخواهد شرکت اکسون موبیل یا یک شرکت نفت آمریکایی را دیگر را برای استخراج مناسب نفت وارد سوریه کند واکنش نشان داده و گفته که سیاست خارجی او در سوریه دارد به سارقی نزدیک می گردد.

سخنان ترامپ و همچنین تصمیم او برای خارج کردن نظامیان آمریکا از شمال شرق سوریه، همزمان با شروع عملیات ترکیه علیه شبه نظامیان کرد با انتقادهای گسترده در آمریکا روبرو شده است.

مک کافری در واکنش به سخنان ترامپ گفت: چی؟ آیا ما داریم به سارق تبدیل می شویم؟ این ژنرال بازنشسته آمریکایی ضمن یادآوری اینکه این نفت متعلق به سوریه است اظهار داشت حتی اگر داعش با شکست کامل روبرو گردد، آمریکا حقی برای ماندن در سوریه ندارد.

پیش از این یک مقام پنتاگون با عدول از برنامه های اعلام شده ترامپ از قصد این وزارتخانه برای ارسال تانک، خودروهای زرهی و سایر تجهیزات نظامی به میادین نفتی سوریه خبر داده بود.

رسانه های آمریکایی از جمله روزنامه یو اس ای تودی تصمیم جدید پنتاگون برای ارسال تجهیزات سنگین به سوریه را اقدامی دانسته اند که به تشدید تنش ها در این کشور منجر می گردد. دولت ترامپ برای محقق کردن تصمیم جدید باید نیروهایی نیز برای نگهداری و تعمیر این تجهیزات و همچنین محافظت از پایگاه های آنها ارسال کند.

ترامپ چند هفته پیش مدعی شد که دستور خروج تمام 1000 نظامی حاضر در شمال سوریه از این کشور را صادر نموده است. این اقدام در آمریکا با واکنش منفی سیاستمداران هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات رو به رو شد. بعضی تحلیلگران در جهان هم رفتار آمریکا با گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (که اکثریت اعضای آن را شبه نظامیان کرد سوری تشکیل می دهند) همزمان با حمله نیروهای مورد حمایت ترکیه به شمال سوریه را مورد تحلیل قرار داده و از آن به عنوان دلیلی برای زیرسوال بودن قابلیت اعتماد به آمریکا به عنوان شریک و متحد قابل اعتماد یاد کردند.

یک مقام پنتاگون در مصاحبه با رسانه های بین المللی ادعا نموده وزارت دفاع آمریکا میخواهد برای جلوگیری از افتادن میادین نفتی سوریه به دستان داعش به این مناطق نظامی ارسال کند. ترامپ روز دوشنبه از تصمیم اولیه خودش برای خارج کردن همه نظامیان آمریکا از سوریه عقب نشینی کرد و گفت میخواهد شمار کمی از این نظامیان را در سوریه نگاه دارد.

سث جونز، کارشناس مسائل امنیت ملی در مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی درباره سیاست های ترامپ گفت: سیاست هایی بسیار بسیار گیج کننده از سوی دولت آمریکا به کار گرفته می شوند.

اما قبل از این، یک رسانه آمریکایی گزارش داده بود یکی از سناتورهای جمهوری خواه نزدیک به ترامپ، همراه با تحلیلگری از رسانه محبوب ترامپ، فاکس نیوز به کاخ سفید رفته اند و او را مجاب نموده اند نظامیانش را در میادین نفتی سوریه حفظ کند.

پایگاه ان بی سی نیوز به نقل از منابع مطلع گزارش داد لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه و جک کین، ژنرال بازنشسته آمریکایی و از تحلیلگران فاکس نیوز از زمان اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه دست کم دو بار با در دست داشتن نقشه های جغرافیایی راهی کاخ سفید شده و به ترامپ گفته اند که نباید نظامیان آمریکا را از مناطق نفت خیز خارج کند.

طبق این گزارش، جک کین موقعیت سوریه، ترکیه و عراق و همچنین مقر میدان های نفتی در شمال سوریه را به ترامپ نشان داده و گفته اگر او نظامیانش را از مناطق نفتی خارج کند این مناطق به دست ایران خواهد افتاد. گراهام هم به ترامپ گفته که ایران اماده حرکت به سمت این میادین نفتی است.

از طرف دیگر، روزنامه دیلی بیست، طرح جدید ترامپ را خون برای نفت توصیف نموده و نوشته که وزارت دفاع آمریکا در پایگاه های بین میادین نفتی دیرالزور و پایگاه التنف مستقر خواهند شد. این روزنامه به نقل از مقام پنتاگون نوشته که 400 نظامی آمریکا در سوریه باقی خواهند ماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 87

به "ژنرال بازنشسته آمریکایی: سیاست ترامپ در سوریه مصداق دزدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنرال بازنشسته آمریکایی: سیاست ترامپ در سوریه مصداق دزدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید